2 Eylül 2015 Çarşamba

KOLA (Coca, Coca Cola) BÜYÜK TEHDİT VE TEHLİKE

KOLA (Coca, Coca Cola)'DA Kİ BÜYÜK TEHDİT VE TEHLİKE
Koladaki büyük tehlike!
Yaz kış şahısların vazgeçilmez içeceği olan kola, yapılan tüm uyarılara karşın tüketilmeye devam ediyor. Kolanın içeriğinde yüksek oranda şeker, kafein, boya maddeleri, fosforik asit, karbondioksit bu gibi sağlık için yararsız maddeler bulunmaktadır.
Fosforik Asit: Genç kadınlarda, osteoporoz hastalığı riskini artırmaktadır. Yani kemiklerin kolay kırılması.
Kafein: Kafein kullanmak huzursuzluk, sinirlilik, heyecan, uykusuzluk, sima kızarıklılığı, fazla idrar ve sindirim şikâyetleri bu gibi rahatsızlıklardır.( Boyar Madde(karamel): Şekerin 170 dereceye kadar ısıtılması ile elde edilir. Alerjik bünyelere zararlı bir maddedir. Karbondioksit Gazı: Sağlığa yararsız bir gaz olup, yüksek oranda alınması ani ölümlere sebep olur. Karmin: Renklendiricidir. Cochineal adı verilen böceklerden elde edilir. Şampuan ve kozmetik sanayinde kullanılır.
Yapay Tatlandırıcılar: Aspartam E951, Asesülfan E950, Sakarin E954. Bu maddelerin Alzheimer riski oluşturduğu bildirilmektedir. Özellikle aspartamın çocukların zihinsel gelişimlerini olumsuz etkilediği klinik deneylerle ispatlanmıştır.
% 5 Oranında Etil Alkol: TSE’nin gazozların umumi özellikleri adlı tabloda etil alkol bulunabileceği belirtilmiştir. Etil alkolün zararlarını herkezin inkâr etmeyeceği yararsız bir madde.
Kokain: Mide duvarında tahrişlere ve obeziteye neden olur. Bağırsaklarınıza ne yaptığınızı tahmin etmek zor değil.
Şeker: Bir bardağında yaklaşık 32 küp şeker bulunuyor. Prof. Dr. Canan Karatay, bir bardak kolanın 60 dakikada vücuda verdiği zararı sekiz madde ile şu şekilde açıklıyor: Bir bardak kola içtiğinizde kanınıza 10 çay kaşığı kadar şeker giriyor. Yani almanız gereken gündelik şeker dozunun yaklaşık 100 katı.
 İlk 10 dakikada: Kanınıza derhal 10 çay kaşığı kadar şeker girer. Bu normal gündelik dozun 100 katı kadardır. Bulantınızın olmamasının nedeni içinde bulunan ‘fosforik asiddir’.
İlk 20 dakikada: Kan şekeriniz çok fazla şekilde yükselir.
Bunun sonucu pankreasınızda çok derecede insülin salgılanır ve kan şekerinin fazlası karaciğerde yağ olarak depolanmaya başlar.
40 dakika içinde: Kafeinin tamamı dolaşıma girmiş olur. Kan basıncı yükselir, karaciğerden daha çok şeker yapılarak kana geçer ve kan şekeri tekrar yükselir.
45 dakika içinde: Beyinde dopamin yapımı artar, mutluluk hissi başlar (eroinin etkisine aynı bir etki meydana gelir.) Tekrar kolaya ve tatlılara saldırırsınız. Bu kısır döngü devam ettiği süre karaciğer ve göbek yağlanması artar, vücudun bütün hücrelerinde leptin ve insülin direnci gelişir. Şişmanlık hastalığını başlatmıştır ve bütün dejeneratif hastalıkların nedenidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder