6 Mart 2017 Pazartesi

"Ankara Üniversitesi TOG_Toplum Gönüllüleri Vakfı" Gönüllü Katılımcı ve Üyeleri "8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ" Dolayısıyla Ankara Sakarya Caddesinde Bir Sergi Açtı; Tanıtım ve Kampanya Etkinlikleri Yaptı (06 Mart 2017)


KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!..
Erdal Akalın 
8 Mart Kadınlar Günü (hatta Emekçi Kadınlar Günü), hemen her yıl olduğu gibi hep birlikte kutlanacaktır.  Paneller, konuşmalar ve etkinlikler ile özellikle Medeni Kanun anılacaktır.  İşin ilginç tarafı, kendisini halen Mecelle hükümlerine bağlı hisseden ülkemin ağırlıklı kadınları da alkışlayacaktır bu güzellemeleri.  Kadınlara son yıllar içerisinde taciz, tecavüz ve fiziki saldırıların % 1400 kez arttığı güzel ülkemin saygın kadınlarına bu vesile ile bu köşeden selamlar olsun!
AK-ŞAKA, kadınlara pozitif ayrımcılık ilkesine saygılı bir T.C. Vatandaşı olarak, bu yıl hamaset içeren bir yazı yerine, ülkemizin özeleştiri yapabilmeyi başarılı bir şekilde becermiş bir kadının ünlü makalesini köşesine taşımayı düşünmüştür.
Sayın Pakize Suda tarafından yıllar önce kaleme alınmış olan “Ahh Biz Kadınlar!” başlıklı makaleyi uzun süredir sakladığı arşivinden çıkararak, bu özel günde yeniden kadınlarımız ile paylaşmak üzere karşınızdadır.   Okumuş olanlara anımsatmak ve daha önce okumamış olanlara da okutmak üzere işbu yazı aşağıdadır;
***
“Bütün kadınlar birbirlerini rakip olarak görürler. Birbirlerini kıskanmaları için ayni meslekten olmaları ya da menfaatlerinin çatışması falan şart değildir. Ortalıkta kendilerinden başka kadınların da dolaşıyor olması, kıskanmaları için yeterli bir sebeptir. Yolu kadınların görev yapmakta olduğu bir yere, örneğin bir banka şubesine düsen bir kadın, gördüğü muameleden bunu şıp diyerek anlayabilir.
Bütün kadınların mutlaka koşulacak şartları vardır. 'seninle evlenirim ama...', 'dediğini yaparım ama...'
Nedense bütün aşk şiirleri, en duygulu şarkı sözleri hep erkekler tarafından yazılmıştır, çok duygulu oldukları söylenen kadınların bu sırada ne yaptıkları merak konusudur. Bence kadınlar o sırada diğer kadınları incelemekle meşguldürler. 'ne giymiş, ne takmış, benden güzel mi?’
Erkekler (eğer ruh hastası değillerse) eşlerini çok yakın arkadaşlarından, akrabalarından, yani olur olmaz herkesten kıskanmazlar. Oysa kadınlar, hiç ayırım yapmaksızın, ömür boyunca, istisnasız her dişiden kıskanırlar kocalarını.
30 yaş büyük bir kadınla, sırf parası için evlenen pek az erkek vardır. Buna karşılık etraf, babası, hatta dedesi yaşında, ama mutlaka zengin erkeklere âşık olan (!) kadınlarla doludur.
Hiç bir kadın çalıştığı yerde üstünün kadın olmasını istemez. Vallahi bunu ben söylemiyorum, anketler öyle diyor.
Erkekler kadınlardan ilgi, şefkat, sevgi dışında pek bir şey beklemezler. Kadınlara bunlar asla yetmez, ilâve olarak iki bilezik, bir yüzük gerekir çoğu zaman.
Gelin-kaynana çekişmesinin fıkralara geçtiği ülkemizde hiç damat-kayınpeder çekişmesine tanık oldunuz mu?  'Elti gemisi yürümez' diye bir söz vardır da neden bacanaklar için söylenmiş benzer bir lâf yoktur?
Evli kadınla ilişkiye giren çok az erkek vardır. Buna karşılık evli erkekle hiç düşünmeden ilişkiye giren kadın sayısı, benim bildiğim, gördüğüm, duyduğum kadarıyla bir hayli kabarıktır.
Erkekler bir araya geldiklerinde işten, politikadan, futboldan bahsederler genellikle. Kadınlar bir araya geldiğinde ise vay o anda orada olmayan diğer kadınların hâline!
Eşlerinden, 'yorgunum', 'başım ağrıyor' bahanesiyle mümkün olduğunca kaçan kadınlar, ortaya ikinci bir kadın çıktığı zaman aniden kocalarını çok sevdiklerini (!) fark ederler.
Kocası tarafından aldatılan kadınlar genellikle boşanmak yerine, bir çocuk daha yapmayı tercih ederler. Tersi durumda ise erkekler kadınlar kadar akıllı olmadıkları için bunu gurur meselesi yapar ve kadını hemen boşamaya kalkarlar.
Kadınlar evde akşama kadar istedikleri gibi yaşarlar. Ne karışanları ne de görüşenleri vardır. Erkeklerin ise akşamdan akşama geldikleri evlerinde pek de özgür oldukları söylenemez. Kendilerine durmadan oraya oturmaması, sigarasının külüne dikkat etmesi, ayakkabısını çıkarması hatırlatılır.
Kadınlar akşama kadar kocalarının bilgisi dışında istedikleri arkadaşlarını misafir ederler. Oysa hiç bir erkek karısından izin almadan eve bir erkek arkadaşını getiremez. Hatta izin alarak bile.
Kadınlar her istediklerinde eşlerinden izin almadan annelerini ziyaret edebilirler. Erkekler ne haberli, ne habersiz, yanlarında eşleri olmadan asla annelerine uğrayamazlar.
Kadınlar bütün ilişkilerinde hesap kitap içindedirler. Asla şeffaf değildirler. Hoşlanırlar, hoşlanmaz gibi davranırlar, isterler, istemez gibi yaparlar.
Eşleriyle sorunlarını çözmede bedenlerini silâh olarak kullananlar bile vardır. Vücutlarını göstermeye bayılırlar. Açık, dar, şeffaf, kısa giyerler. Sonra da 'neden bakıyorsunuz?’ diyerek sinirlenirler. Aslında amaçları baktırmaktır, ama bunu asla kabul etmezler, özgürlükten, rahatlıktan, medeniyetten falan söz ederler.
Nereden biliyorsun, derseniz ben de kadınım oradan biliyorum.
NOT: İstisnalar kaideyi bozmaz. ( Bence de bunu okuyan bütün kadınlar kendini istisna olarak kabul edecektir! )”.
***
Kıssadan hisse: 
“ Kadınlar şairleri severler, ama müteahitlerle evlenirler!”
                                                                                              Erdal Akalın (05.03.2017)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder