14 Ocak 2017 Cumartesi

"MİLİ DAVA KIBRIS" - SON DURUM: "KIBRIS GÖRÜŞMELERİNDE TÜRKİYE 3 ŞARTINI MASAYA KOYDU"

KIBRIS GÖRÜŞMELERİNDE TÜRKİYE 3 ŞARTINI MASAYA KOYDU
Dr. Rauf DENKTAŞ
O'nun yolunu izlemeyenler;
Türk Düşmanı ve Vatan Hainidir.
[Ulusal Ajans & Ulusal Haber, 14.01.2017 – Ankara]
Kıbrıs görüşmelerinde Türkiye, "Garantörlük korunsun. Çözüm anlaşması AB hukuku olsun. Türkiye vatandaşları, yeni Kıbrıs'ta AB vatandaşı haklarına sahip olsun." şartlarını masaya koydu.
İsviçre'nin Cenevre kentinde garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin de katılımıyla toplanan Kıbrıs zirvesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 şart masaya koydu ve Türkiye'nin garantörlüğün devamını istedi. Rum ve Yunanlılar, tam aksi yönde taleplerde bulunurken, Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas, müsteşarlar seviyesinde çalışma grubu kurulacağını ve 23 Ocak'ta Cenevre'de bakanların yeniden biraraya geleceğini bildirdi. Ancak, Yunanistan'ın bu teklifi, diğer taraflar tarafından kabul görmedi.
TÜRKİYE VE YUNANİSTAN TALEPLERİNİ NET BİR ŞEKİLDE BELİRTTİ. PALİKARYA MEMNUN DEĞİL!.
BM'nin yeni Genel Sekreteri Antonio Guterres'in ev sahipliğinde Cenevre'deki BM binasında yapılan konferansa, garantör ülkeler dışişleri bakanları seviyesinde, kalabalık heyetlerle katıldı. Kıbrıslı Türk ve Rum liderlerin de hazır olduğu konferansta Türkiye ve Yunanistan, garantörlük sistemi konusundaki taleplerini net bir şekilde masaya koydu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder