28 Aralık 2016 Çarşamba

Atatürk'e Koştular! Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 97. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

154897

 Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 97. yıldönümü etkinlikleri coşkuyla kutlandı. "Atatürk Garnizon Koşusu"na Kara, Hava ve Deniz Harp Okulu personeli katıldı.
1415_2
Kara Harp Okulu’ndan başlayan koşu, Kara Kuvvetleri Kavşağı-Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi-Akdeniz Caddesi-Gençlik Caddesi-Anıtkabir Tandoğan Girişi güzergahında yapıldı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’ya gelişinin 97. yıl dönümü Anıtkabir’de düzenlenen törenle kutlandı
1415_3
Anıtkabir’de tören Tören, devlet erkanının Aslanlı Yol’da yürüyüşü ile başladı. Korteje, Ankara Valisi Ercan Topaca ve beraberindeki heyet ile seğmenler ve diğer yetkililer katıldı. Topaca tarafından Atatürk’ün kabrine çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
1415_4
Heyet daha sonra Misakı Milli Kulesi’ne geçti. Topaca burada Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı: "Büyük Atatürk, Türk İstiklal Harbi’nin merkezi olarak seçtiğiniz Ankara’ya gelişinizin 97. yıl dönümünde Ankara il yöneticileri olarak huzurunuzdayız.
1415_5
Tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin küllerinden doğuşu için yaktığınız bağımsızlık meşalesi, Ankara’ya gelişinizle destansı bir mücadeleye dönüşmüş ve dünyada eşine rastlanmayan bir zaferle taçlanmıştır. Ruhunuz şad olsun." Bayram günümüz Daha sonra, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelişinde halk ve seğmenlerce karşılandığı ilk yer olan Dikmen Keklikpınarı’nda anma töreni gerçekleştirildi. Ankara Vali Yardımcısı Ahmet Sait Kurnaz, yaptığı konuşmada, Ankara’nın, Kurtuluş Savaşı’nın yönetildiği önemli bir merkez olduğunu belirterek, "Hürriyet ve istiklali yüreklerinde hisseden Ankaralıların, 97 yıl önce Dikmen sırtlarında Mustafa Kemal Atatürk ile yaktıkları özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin Türkiye semalarını sonsuza dek aydınlatacağına yürekten inanıyorum.
1415_8
Her 27 Aralık, bizler için bayram günüdür" dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali Gökşin, 27 Aralık’tan bugüne milli mücadele ruhunun asla terk edilmediğini ifade etti. Bunun en canlı örneğinin de 15 Temmuz demokrasi mücadelesi olduğunu dile getiren Gökşin, "Bugün bu topraklarda huzur içinde yaşıyor ve ayakta duruyorsak, vatan için canını feda eden şehitlerimiz sayesindedir. Ülkemiz inşallah bugünlerin de üstesinden gelecek ve terör belasının kökünü kazıyana kadar mücadelesine devam edecektir" dedi.
1415_10
1415_11

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder