16 Eylül 2016 Cuma

ALMAN VE İNGİLİZ BÜYÜKELÇİLİKLERİNE SALDIRI ALARMI & İNGİLTERE KONSOLOSLUĞU ANKARA'DA KAPATTI, İSTANBUL'DA AÇIK

ALMAN VE İNGİLİZ BÜYÜKELÇİLİKLERİNE SALDIRI ALARMI
İki ülke büyükelçiliğinin IŞİD terör örgütünün eylem hazırlığında olduğu istihbaratı ile kapatıldığı ve olayla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığı ortaya çıktı.
Terör örgütü IŞİD'in Almanya ve İngiltere Büyük Elçiliklerine yönelik eylem hazırlığında olduğu istihbaratı üzerine yürütülen çalışmalar sonucu 4 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, IŞİD terör örgütünün 13 -17 Eylül’de Almanya ve İngiltere büyükelçiliklerine yönelik eylem arayışında bulunduğu istihbaratı doğrultusunda çalışma yapıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve ilgili ülkelerin ortak çalışmaları sonucu Ankara'da 3,  İstanbul'da 1 kişi gözaltına alındı. Bu kişilerin, terör gruplarıyla bağlarına dair bulguya rastlanmadı.
TEDBİREN KAPALI TUTULDU
Bakanlık yetkilileri, iki ülke büyükelçiliklerinden kendilerine verilen bilgide, spesifik bir tehdit olmadığı ortaya çıkmasına karşın güvenlik durumları öne sürülerek elçiliklerin bir süreliğine tedbiren kapalı tutulduğunun belirtildiğini aktardı. Yetkililer, bu süreçte Alman ve İngiliz büyükelçilikleriyle yakın çalışıldığı, güvenlik önlemlerinin artırıldığı ve elçilik yetkililerinin gelişmeler hakkında bilgilendirildiğini kaydetti. Bu arada, bakanlık yetkilileri, "Esasen bu konuda bizim kurumlarımızla paylaşmadıkları bir bilgi varsa bunun paylaşılmasının önemi de kendilerine anımsatılmıştır." değerlendirilmesinde bulundu.
"TÜRK YETKİLİLER UYGUN TEDBİRLERİ ALIYOR"
İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Twitter hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı. Türk yetkililerin tehdide karşı uygun tedbirleri aldığını vurgulayan Moore, Türk güvenlik güçleriyle de her zamanki gibi destek ve iş birliği içinde olduklarını belirtti.
Moore, Türk güvenlik güçlerine güvendiklerine dikkati çekerek, "Gösterdikleri çabaları için teşekkür ederim. Fakat böyle bir durumda büyükelçiliği kapatmak da makul bir önlemdir." ifadesini kullandı.
İNGİLTERE KONSOLOSLUĞU ANKARA'DA KAPATTI, İSTANBUL'DA AÇIK
Almanya'nın ardından İngiltere de Ankara'daki temsilciliğini güvenlik gerekçesiyle bugün kapalı tutarken, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu ise hizmet vermeyi sürdürüyor.
Almanya'nın ardından İngiltere de Ankara'daki temsilciliğini güvenlik gerekçesiyle bugün kapalı tutarken, İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosluğu'nun ise hizmet vermeyi sürdürdüğü öğrenildi. Konsolosluk önünde güvenlik tedbirleri dikkat çekti.
GÜVENLİK GEREKÇESİYLE
Almanya ile İngiltere'nin Kurban Bayramı dolayısı ile başkentteki diplomatik temsilcilikleri 'güvenlik gerekçesiyle' bugün de kapanırken, İngiltere’nin Beyoğlu’ndaki İstanbul Başkonsolosluğu'nun ise hizmet vermeyi sürdürdüğü kaydedildi.
TOMA HAZIRDA TUTULUYOR
Alman konsolosluğu binasında güvenlik tedbiri normal seyrinde gözükürken, İngiltere Konsolosluğu önünde polis ekiplerine bağlı zırhlı ekip otoları ve Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın (TOMA) hazır tutulması dikkat çekti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder