24 Haziran 2015 Çarşamba

LEYMOSUNLU BAYAR HÜSEYİN PİSKOBULU; A. Erdem AKYÜZ

LEYMOSUNLU BAYAR HÜSEYİN PİSKOBULU
Bir arkadaşımdan aldığım haberi ve acı öyküyü paylaşıyorum.
Biz ve yöneticilerimiz nelerle uğraşıyor, neleri kaçırıyoruz.
A. Erdem AKYÜZ
1935 doğumlu Bayar Hüseyin, Kıbrıs’da ilk öğrenimini tamamladıktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan ve diplomasını İsmet İnönü’nün elinden alan, ilk Kıbrıslı aydınlardan biri idi..
Limasol’a gitmek üzere, Lefkoşe’deki evinden ayrılan Bayar Hüseyin ve arkadaşları, en son 18 Nisan 1964 günü saat 16.30 da, Küçük Kaymaklı’da Rum barikatı önünde Lefkoşe Rum polisi ve EOKA mensuplarının arasında görüldüler. Bütün aramalara rağmen onu bulamayan ailesi, ölümü yakıştırmadığı için kayıp olarak kabul edildi. Bu acılı bekleyiş ve arama süreci tam 51 sene sonra bulunan ceset artıklarının DNA eşleşmesi ile son buldu. O zaman 6 yaşında bir çocuk olan oğlu Prof.Dr. Esen Bayar şunları söyledi : “Annem hayattayken (babamdan geride kalanların bulunması) iyi oldu. Ancak annem babamı sanki dün kaybetmişiz gibi çok üzgündür. Bu olay çok üzücü bir olay olarak sonsuza dek içimizde kalacak… O zaman ben henüz altı yaşında bir çocuktum, üzücü haberi aldığı zaman Leymosun’daki evimizin mermer basamaklarından ağlayarak, saçlarını yolarak indiğini çok canlı biçimde hatırlıyorum.”
“Kayıp” Bayar Hüseyin Piskobulu için devlet cenaze töreni 26 Haziran 2015 Cuma günü saat 10.00’da Lefkoşa Mezarlığı’nda gerçekleştirilecek. (Bütün bu haberler Kıbrıs Basınında yer alıyor.)
…………………………..
Benzer durum Rumlara olsa idi, rum kesimi ve Yunanistan kıyameti koparırdı. Buyrun, ülkemizden tek bir haber, baş sağlığı, katkı var mı? Bu vahşeti duyuran tek bir görevli, yönetici, siyasetçi var mı? İşleri güçleri”Laf-ı güzaf”.
***
“Tanrı bu acıyı kimseye nasip etmesin…” (17 Haziran 2015, 11:47) 
18 Nisan 1964’te “kayıp” edilen Leymosunlu Bayar Hüseyin Piskobulu’dan geride kalanlar Maşera’da bulunarak DNA testleriyle kimlik tespiti yapıldı.  Cenaze töreni 26 Haziran Cuma günü Lefkoşa’da yapılacak.   Piskobulu’nun oğlu Profesör Dr. Esen Bayar, babasının öyküsünü kaleme alarak bize gönderdi, biz de babası “kayıp” bir çocuğun anlatısını sayfamızda yayımlıyoruz…
Esen Bayar, bize yazdığı mail’de şöyle dedi:
“Sevgili Sevgül, dediğin gibi bu bir yerde bir sondur, annem hayattayken (babamdan geride kalanların bulunması) iyi oldu. Ancak annem babamı sanki dün kaybetmişiz gibi çok üzgündür. Bu olay çok üzücü bir olay olarak sonsuza dek içimizde kalacak… O zaman ben henüz altı yaşında bir çocuktum, üzücü haberi aldığı zaman Leymosun’daki evimizin mermer basamaklarından ağlayarak, saçlarını yolarak indiğini çok canlı biçimde hatırlıyorum… Dedemin pek çok Kıbrıslırum arkadaşı vardı, Makarios’la da konuşabiliyordu ve dedem babamı kurtarmak için elinden gelen her şeyi yapmaya çalıştı. Eğer bu mümkün olsaydı, eminim başarabilecekti. Ancak babam ve beraberindeki arkadaşlarının alındıkları gün öldürülmüş olduklarına inanma eğilimindeyiz, böylece kimseciklere onu ve arkadaşlarını kurtarma fırsatı bırakılmadı…
Çalışmaların için sana çok teşekkür ederim…
Bu bir son ancak acıyı ve dramı bir kez daha yaşıyoruz…
Tanrı bu acıyı kimseye nasip etmesin…”
Babası “kayıp” oğlun yazdıkları…
Profesör Dr. Esen Bayar, bize göndermiş olduğu yazıda, babasını şöyle anlattı:
“Bayar Hüseyin PİSKOBULU, 30.12.1935 -18.4.1964
Bayar Hüseyin PİSKOBULU
(Oğlu: Prof. Dr. Esen BAYAR)
Bayar Hüseyin Piskobulu kimdir?
Bayar Hüseyin Piskobulu, 1935 yılında Limasol’da doğdu. İlk eğitimini Limasol’da tamamladıktan sonra, Lefkoşa Erkek Lisesinden mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan ve diplomasını İsmet İnönü’nün elinden alan, ilk Kıbrıslı aydınlar arasında idi. Yüksek lisans eğitimini burslu olarak Galler’in Carmathen şehrindeki tamamladıktan sonra iş hayatına Amerikan Kalkınma Bankası’nda başladı.
Bayar Hüseyin Piskobulu 1956 yılında, Limasol’un Çakartaş ailesinden  Gökçen hanım ile evlendi. Perican, Esen ve Özün isimli üç çocukları oldu.
Kıbrıs’ta 1963-64 yılları arasında şiddet eylemleri başlamıştı. Çalıştığı Amerikan Kalkınma Bankası Lefkoşa’nın Rum kesiminde bulunuyordu. Kıbrıslı bir Türk aydını olmak bu bankada çalışmasını riskli hale getirmişti. Nihayet çalıştığı bu bankadan ayrılmak zorunda kaldı. Lefkoşa’da Köşklü Çiftlik mahallesindeki evini boşaltarak Limasol’da Çiftlikler bölgesine taşındı. Yeni işi Hayat İçki Şirketi’nde genel müdürlüktü.
18 Nisan 1964, Cumartesi günü saat 16.30’da Limasol’a gitmek üzere, Lefkoşa’dan ayrılan Bayar Hüseyin Piskobulu beraberinde olan arkadaşları Özel Reşat Kansoy ve Erol İsmail seyahat ettikleri TBW 126 numaralı Hayat İçki Şirketi’nin aracı ile Küçük Kaymaklı Rum barikatında son kez görüldüler, ve Lefkoşa Rum Polisi ve EOKA mensupları tarafından alıkonularak kayıplara karıştılar.
Bayar Hüseyin Piskobulu ailesi için acılı bir bekleyiş ve arama süreci  51 sene sonra DNA eşleşmesi ile  sonuçlandı. Yaşanması ve yaşatılması asla düşünülemeyecek böyle bir hadisenin hiç kimse için asla tekrarlanmaması acılı ailemizin temennisidir. Prof. Dr. Esen Bayar (oğlu)”
Cenaze töreni 26 Haziran’da: “Kayıp” Bayar Hüseyin Piskobulu için devlet cenaze töreni 26 Haziran 2015 Cuma günü saat 10.00’da Lefkoşa Mezarlığı’nda gerçekleştirilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder