5 Kasım 2014 Çarşamba

İsrail Mescid-i Aksa'yı bastı

İsrail Mescid-i Aksa'yı bastı
Son bir haftadır Mescid-i Aksa üzerinde kirli oyunlar düzenleyen İsrail, Müslümanlar için kutsal mekanda bir başka skandala imza attı. İsrail askerlerinin, Mescid-i Aksa'nın mihrabını postallarıyla çiğnediği ortaya çıktı. İsrail askerlerinin, Aksa'ya gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdığı da gelen bilgiler arasında.
İsrail askerleri Mescid-i Aksa'yı bastı. Gaz bombaları ve plastik mermilerle Filistinlilere saldıran İsrail, 1967'den bu yana ilk defa Aksa'nın içine girerek ibadethaneyi tahrip etti. İsrail askerleri, Aksa'nın mihrabını postallarıyla çiğnedi, Kuran'ı Kerimleri yerlere atarak İslam dinine ve Müslümanlara hakarette sınırı aştı.
Konuyla ilgili açıklama yapan Mescid-i Aksa'nın yönetimini üstlenen İslami Vakıflar Dairesi Müdürü Hatib: "İsrail güçleri 1967'den bu yana ilk kez Mescid-i Aksa'nın mihrabını postallarıyla çiğnedi.Bu çok tehlikeli bir adım. Daha önce olmamıştı. Kabul edilemez bir durum. İsrail bunun sonuçlarına katlanacaktır" dedi.
İsrail, son bir haftadır, Mescid-i Aksa'ya baskılarını artırmış ve 1967'den bu yana ilk defa Aksa'yı ibadete kapatmıştı. İsrail'in baskılarına, Filistin genelinden tepkiler yükselmiş, Filistin halkı sokağa çıkarak Aksa'nın açılması için çağrıda bulunmuştu.
Yusuf el-Karadavi'nin başkanlık ettiği Dünya Müslüman Alimler Birliği de, İslam dünyasına çağrı yaparak, "İlk kıblenizi koruyun" demişti.
Arabasını İsraillilerin üstüne süren Filistinli öldürüldü
İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırarak, mihrabını tahrip etmesi ve Kuran'ı kerimleri yere fırlatması üzerine, Filistinli bir adam arabasını İsraillilerin üstüne sürdü. Olaydan hemen sonra İsrail polisi tarafından öldürülen Filistinlinin, Şafat kampından İbrahim Akkari olduğu söyleniyor.
Bazı İsrail kanalları 2 İsraillinin öldüğünü, 10 İsraillinin yaralandığını belirtiyor.
Yorum ve katkı: Eceli gelen köpek cami duvarına pislermiş. İsrailin eceligeliyor galiba.

A.D.Şimşek

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder