8 Eylül 2017 Cuma

SON DAKİKA: İNGİLİZ JOSEPH ROBİNSON “ÖĞRENİNCE YPG’DEN AYRILDIM”

İNGİLİZ JOSEPH ROBİNSON: “ÖĞRENİNCE YPG’DEN AYRILDIM”
Aydın'da terör örgütü PKK/PYD soruşturması kapsamında tutuklanan İngiliz Joseph Robinson hakkında "Silahlı terör örgütüne üye olmak", adli kontrol şartıyla serbest bırakılan kız arkadaşı Mira hakkında ise "Silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından dava açıldı. [Aydın (AA) - Ferdi Uzun]
Aydın'ın Didim ilçesinde terör örgütü PKK/PYD'ye yönelik 27 Temmuz'da  düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanan İngiliz Robinson ile kız arkadaşlı  Mira hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.
Cumhuriyet savcısı, hazırladığı iddianamede, İngiliz vatandaşı Joseph  Robinson hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 5 yıldan 10 yıla,  Mira A. hakkında da "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla 3 yıldan 5  yıla kadar hapis cezası talep etti.
Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 7 sayfalık iddianamede,  sanıkların, sosyal medya hesaplarından KCK/PKK/PYD/YPG silahlı terör örgütünün  propagandasını yaptıklarının tespit edildiği belirtildi. İddianamede, tutuklu sanık Robinson'un, cep telefonundaki tespitler,  sosyal medya paylaşımları ile savunmasında YPG terör örgütüne katıldığına,  silahlı eğitim aldığına yönelik beyanları değerlendirildiğinde PKK'nın parçası  olan YPG adlı silahlı terör örgütüne üye olma suçunu işlediğinin anlaşıldığı  aktarıldı.
Mira A'nın sosyal medya hesaplarında da terör örgütü PKK/KCK'nın  parçası YPG'nin propagandasını içerir fotoğraf ve paylaşımlarda bulunduğu  belirtilen iddianamede, sanığın, terör örgütü propagandasını yapma suçunu  işlediği kaydedildi. İddianamede, tutuklu sanık Robinson ve kız arkadaşı Mira A'nın  polisteki savunmasına da yer verildi.
YÜZÜK GÖSTERİP OTELE GİRMİŞ
Polisteki ifadesinde, Türkiye'ye kız arkadaşının ailesini görmek ve  tatil amacıyla geldiğini belirten sanık Robinson, şunları kaydetti: "İngiliz ordusundan 2014'te ayrıldım. Sosyal medya üzerinden YPG üyesi  Hozan K. adlı şahısla tanıştım. 7 Temmuz 2015'te yalnız başıma uçakla  Süleymaniye'ye gittim. Hozan K'nin tarifi üzerine taksiye bindim ve bir yüzük  göstererek otele girtim. Burada Hozan K. ile buluştum. Yaklaşık 3 hafta kadar YPG  saflarında Sarin, Ayn el Arap bölgelerinde bulundum.
KALAŞNİKOF, BİKSİ SİLAHLARININ EĞİTİMİNİ ALDIM.
YPG'nin de tıpkı PKK gibi aynı amaca hizmet ettiğini öğrenince YPG'den  ayrıldım. YPG'nin de PKK gibi terör örgütü olduğunu Suriye'de bulunduğum süre  zarfında anladım. Daha sonra YPG'den ayrılıp Irak bölgesine geçerek peşmergeye  katıldım." Robinson, sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğrafların ise Batılı  ülkelerden YPG içerisinde faaliyet gösterirken ölen ya da kaybolan örgüt  mensuplarına ait olduğunu öne sürdü. Robinson'un kız arkadaşı Mira ise Robinson ile 20 ay önce sosyal  medya üzerinden tanıştığını, terör örgütü propagandası yaptığı yönündeki suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder