6 Nisan 2016 Çarşamba

BBC TÜRKÇE: 50 milyona yakın Türk vatandaşının kimlik bilgileri internete sızdırıldı; Haber doğruysa hükümet tam bir rezillik atalet ve acz içinde demektir!

50 milyona yakın vatandaşın kimlik bilgileri internete sızdırıldı!..
Bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenen bir veri tabanının, 50 milyona yakın "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının" kişisel bilgilerini içerdiği iddia edildi.
Veri tabanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ait bilgilerin de olduğu öne sürüldü.
Toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait kimlik bilgilerini barındıran veri tabanını inceleyen Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, "Sorguladığımız 10 TC kimlik numarasının 8'i listede doğru detaylarla birlikte yer alıyordu" dedi. AP, internete yüklenen veri tabanını "Bugüne kadarki en büyük kamuya ait bilgi sızıntısı" olarak niteledi. Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya'da olduğu gözüküyor.
Verilerin yüklendiği internet sitesinin web alanının ise İzlanda'dan alındığı belirlendi.
Veri tabanının yüklendiği internet sitesine konan mesajda "Türkiye'deki geri kalmış ideolojilerin, kayırmacı anlayışın ve giderek yükselen radikal dindarlığın döküntü ve zayıf bir teknoloji altyapısına yol açacağı kimin aklına gelirdi ki?" deniyor. 5 Nisan 2016
[KAYNAK: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/04/160404_50_milyon_veri_turkiye?]
Veri tabanında yer alan bilgilerse şunlar:
TC kimlik numarası    -     Ad     -     Soyad     -     Anne Adı     -     Baba Adı     Cinsiyet
Doğum Yılı     -     Doğduğu Şehir     -     Nüfus Kayıt Yeri     - Açık Adres

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder